Kategorie

Zamek Kapitanowo w Ścinawce Średniej

  • Współrzędne: 50.525235, 16.483724

  •  

    Początki zamku związane są z budową XIV-wiecznego donżonu stanowiącego główną część założenia. W przeciągu stuleci obiekt ulegał znaczącym przebudowom, zyskując już w XV w. kolejną wieżę o funkcjach mieszkalnych oraz zamknięty dziedziniec wewnętrzny.

    XVI w. oraz I połowa XVII w. przyniosły dalszy rozwój zamku w duchu epoki renesansu. W okresie baroku uległ on częściowym zmianom dekoracyjnym. Obiekt użytkowany był do lat 90. XX w., następnie ulegał dewastacji. Do dnia dzisiejszego, pomimo znaczących zniszczeń, zachował on swój charakter.



    Ziemia Kłodzka jako „zakątek Pana Boga” pełna jest cudowności zarówno przyrodniczych jak i architektonicznych. Zamek Kapitanowo, będąc obiektem zupełnie nie przebudowanym stanowi ogromną wprost atrakcję dla tych wszystkich, którzy łakną prawdy historycznej, oryginalnej aury murów sprzed 716 lat oraz zwiedzania przypominającego raczej lekcję historyczno – muzealną. Ponieważ zabytek jest zamieszkany przez jego właścicieli pojawia się unikalna okazja podpatrzenia jak można spędzić życie w tak wiekowym założeniu, w dodatku na terenie Polski.

    Miłośnicy zamków mieć będą tutaj prawdziwy poligon wrażeń związanych z całym katalogiem rozwiązań oraz detali architektonicznych. Potężny donżon, dawne mieszkanie zamożnego rycerza, prezentuje bogate portale, sklepienia, malowidła ścienne ale także tajemne schody i piwnice ze studnią - pamiątka po Joannitach. Zainteresowani tematem kuchennym mogą odwiedzić pierwotną, gotycką kuchnię, dwie renesansowe oraz tą z XIX wieku. Wieżowa klatka schodowa kryjąca śrubowe schody na 3 poziomach oraz unikatowa więźba dachowa na wielkich, 3 piętrowych strychach zachwycą entuzjastów o inżynieryjnym zacięciu.

    Część muzealna prezentuje bogate wyposażenie wnętrz, ukazujące empirycznie poziom życia mieszkańców tych terenów od XV do XIX wieku.
    Goście głodni wiedzy i związanych z tym wrażeń mają wyjątkową okazję w ekskluzywnym, kilkuosobowym gronie zapoznać się z licznymi, zgromadzonymi tutaj artefaktami.

    Serdecznie zapraszamy.

    Telefoniczna rezerwacja pod numerami: 667 610 690 oraz 601 069 038.

    Iwona i Henryk Kryniccy







    Współrzędne: 50.525235, 16.483724













    tagi: ścinawka średnia scinawka srednia ścinawce średniej scinawce sredniej kapitanowo