Kategorie

Ratusz w Szczytnie

 • Współrzędne: 53.566289,20.990211
 • Sklep Poszukiwania.pl
  Został zbudowany w latach 1936-1937 według projektu królewieckiego architekta Kurta Fricka. W 1991 został wpisany do rejestru zabytków. Współcześnie pełni funkcję siedziby władz miejskich oraz Muzeum Mazurskiego w Szczytnie.
   

  Oddział Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie. Powstało w 1945 r. na bazie ocalałych zbiorów dawnego niemieckiego Heimatmuseum, które założono w 1925 r. Muzeum gromadzi zbiory archeologiczne, artystyczno-historyczne, etnograficzne, numizmatyczne i przyrodnicze. Zbiory kartograficzne, niewielka kolekcja, gromadzone są razem z księgozbiorem muzeum, który obejmuje także starodruki. Od 1948 r. muzeum zajmuje pomieszczenia w południowym i wschodnim skrzydle ratusza miejskiego, wzniesionego w 1936 r., którego dziedziniec od zachodu zamykają pozostałości XIV-wiecznego zamku krzyżackiego, gdzie wcześniej miało ono swą siedzibę.

  Ekspozycje stałe Muzeum Mazurskiego w Szczytnie poświęcone są historii i kulturze materialnej Mazurów. Dokumenty i przedmioty zabytkowe prezentowane na wystawach stałych obrazują skomplikowane dzieje pogranicza polsko-niemieckiego i bogactwo tradycji regionu Mazur, wynikające z jego wielokulturowości.

  Muzeum organizuje również wystawy czasowe, poświęcone interesującym zjawiskom i faktom z dawnego i współczesnego życia regionu Mazur. W ich ramach prezentowane są także m.in. interesujące kolekcje ze zbiorów własnych oraz innych muzeów polskich, jak również kolekcje prywatne.

  źródło: Wikipedia


  Współrzędne: 53.566289,20.990211