Wieża Rycerska w Siedlęcinie
Wieża Rycerska w Siedlęcinie na Dolnym Śląsku to faktycznie mieszkalna wieża książęca, która dopiero w późniejszym okresie stała się siedzibą rycerską.
Budowę gotyckiej wieży rozpoczęto najprawdopodobniej około 1314 r. na zlecenie księcia jaworskiego Henryka I. Pierwotnie wieża miała cztery kondygnacje, z czego dwie dolne przeznaczone były na pomieszczenia gospodarcze, natomiast trzecią i czwartą zajmowali właściciele.
Około roku 1346 powstały ścienne polichromie, zlokalizowane na trzeciej kondygnacji w wielkiej auli. Malowidła wykonane zostały w technice al secco - farba nakładana była na wyschnięty tynk. Wyjątkowa jest też ich tematyka, bowiem nawiązują do legendy rycerza sir Lancelota. W sierpniu 2006 roku rozpoczęto kompleksową renowację fresków.
Wieża w 1368 r. została sprzedana przez wdowę po Bolku II, księżną Agnieszkę. Nowym właścicielem został rycerz Jenschin von Redern i do połowy XV w. wieża była w posiadaniu tego rodu.
Przebudowa wieży miała miejsce w 1575 r., kiedy to dobudowano najwyższą kondygnację.
Od 1732 do 1945 roku budowla znajdowała się w rękach rodu Schaffgotschów.
Do niedawna wieża nie była pod jakąkolwiek opieką, jej drzwi stały otworem zarówno dla proszonych jak i nieproszonych gości. Od 2001 roku jest własnością fundacji "Zamek Chudów".
Budowla jest udostępniona dla zwiedzających.
W 2006 roku Fundacja przeprowadziła konserwację średniowiecznych malowideł ściennych, natomiast w 2007 roku prace konserwatorskie objęły pozostałe ściany I i II piętra wieży oraz kominek, podłogi i stropy na tych kondygnacjach. W 2008 roku konserwacji poddano portal wejściowy (oraz dwa inne portale wewnątrz wieży), a także drewniane średniowieczne drzwi prowadzące do wieży, renesansowe drzwi na parterze i strop nad prawym pomieszczeniem parteru. Odtworzono również podłogę w lewej sali parteru. Rok 2009 to kolejne prace zabezpieczające - tym razem objęły one konstrukcję dachu nad łącznikiem pomiędzy średniowieczną wieżą, a stojącym przed nią późnobarokowym dworem.
W 2008 roku Wieża Książęca w Siedlęcinie została laureatką konkursu na Perły w Koronie Województwa Dolnośląskiego. W 2009 roku zaś otrzymała nagrodę "Liczyrzepa" za najlepszy produkt turystyczny powiatu jeleniogórskiego.
W latach 2008, 2009 oraz 2010 prowadzone były przy wieży badania archeologiczne. W 2011 roku na parterze wieży otwarto wystawę, prezentującą wyniki tych badań.
źródło: Wikipedia
Współrzędne: 50.934967, 15.685508
tagi: siedlęcin siedlęcinie siedlecin siedlecinie wieża wieza