Kategorie

Zamek w Smoleniu

  • Współrzędne: 50.438303, 19.675621








  • Zamek w Smoleniu – zamek rycerski znajdujący się we wsi Smoleń w województwie śląskim oraz na Szlaku Orlich Gniazd oraz Jurajskim Rowerowym Szlaku Orlich Gniazd.

    faza I (zamek górny)

    Zamek został wzniesiony w stylu gotyckim w połowie XIV wieku, najprawdopodobniej przez Ottona z Pilczy herbu Topór i zastąpił istniejącą tu być może wcześniej drewnianą strażnicę. Pierwszy zamek składał się z murów obwodowych biegnących wokół skalnej platformy, budynku mieszkalnego we wschodniej części i cylindrycznej wieży (stołpu) o średnicy ok. 7,5 m. Wejście do stołpu znajdowało się na wysokości kilku metrów (dzisiejsze wejście na poziomie gruntu powstało znacznie później).

    faza II (zamek wschodni)

    Otton z Pilczy i jego żona Jadwiga z Melsztyna po roku 1350 wznieśli na wschód od zamku górnego "zamek dolny" składający się z kamiennego muru obronnego o grubości do 2 metrów założonego na planie pięciokąta. Na teren zamku dolnego wjeżdżało się przez zachowaną do dzisiaj gotycka ostrołukową bramę, w której znajdują się widoczne wgłębienia służące do spuszczania brony. Być może w tej części zamku znajdowała się wzmacniająca obronę wieża.

    W pd-wsch części tego dziedzińca na skale mury niespodziewanie załamują się kilkukrotnie co wskazuje na prawdopodobne istnienia w tym miejscu wieży obserwacyjnej założonej na planie zbliżonym do prostokąta.

    Na dziedzińcu zamkowym znajduje się studnia, którą według tradycji wykuć mieli jeńcy tatarscy, a jej głębokość miała wynosić 200 m (inne źródła podają 100 m - tak naprawdę nie wiadomo, są to wyłącznie dywagacje, studnia obecnie jest zasypana do głębokości 26 m).

    faza III (zamek zachodni)

    Prawdopodobnie Elżbieta Granowska lub jej syn Jan Pilecki po roku 1450 na zachód od "zamku górnego" zbudowali zachodnią część zamku dolnego połączona z zamkiem górnym murem biegnącym po skale. Wjazd na dziedziniec prowadził od strony południowej. W tej części zachowały się ślady budynku mieszkalnego z oknami ostrołukowymi i pozostałości bramy.


    źródło: Wikipedia


    Zamek w Smoleniu na starych zdjęciach, rycinach i pocztówkach:

    Zamek w Smoleniu - Jura Krakowsko-Częstochowska
    Ruiny Zamku w Smoleniu przed 1939 r., Poddębski Henryk; źródło: Polona.pl


    Zamek w Smoleniu - Jura Krakowsko-Częstochowska
    Ruiny Zamku w Smoleniu (1918-1939); źródło: Polona.pl


    Zamek w Smoleniu - Jura Krakowsko-Częstochowska
    Smoleń (1881/1882), Misierowicz Alojzy; źródło: Polona.pl


    Zamek w Smoleniu - Jura Krakowsko-Częstochowska
    Polskie Tow. Krajoznawcze: Smoleń (od 1905); źródło: Polona.pl


    Zamek w Smoleniu - Jura Krakowsko-Częstochowska
    Ruiny Zamku w Smoleniu (przed 1900), Jarmużyński J.; źródło: Polona.pl


    Zamek w Smoleniu - Jura Krakowsko-Częstochowska
    Zwaliska zamku w Smoleniu (nie po 1877), Kuhlewein Alfred; źródło: Polona.pl





    Współrzędne: 50.438303, 19.675621






    tagi: smoleń zamek






    ZABYTKI JURY KRAKOWSKO-CZĘSTOCHOWSKIEJ