Kategorie

28 stycznia 1928 r. urodził się Jan Lenica

Urodzonemu w Poznaniu Janowi Lenicy sławę i uznanie przyniosła twórczość w dziedzinie plakatu i filmu animowanego. Zaliczany był do ścisłej światowej czołówki. Uchodzi za prekursora współczesnej animacji. Był synem malarza Alfreda Lenicy. Skończył średnią szkołę muzyczną w Poznaniu w 1947 r., a następnie architekturę na Politechnice Warszawskiej (1952). Od 1945 r. współpracował z tygodnikiem "Szpilki", najpierw jako rysownik, potem jako krytyk sztuki, w końcu w 1950 r. został redaktorem graficznym pisma. W 1954 r. objął asystenturę w katedrze plakatu warszawskiej ASP. W 1957 r. wspólnie z Walerianem Borowczykiem zrealizował swój pierwszy film animowany Był sobie raz.
 
Filmy Lenicy, nonszalanckie w swej prostocie technicznej, dzięki swej odważnej tematyce, nawiązującej do podstawowych dylematów egzystencjalnych, zrywały z dotychczasowym postrzeganiem tego gatunku. Po kłopotach z ich wprowadzeniem na ekrany artysta wyjechał na stałe do Paryża. W 1974 r. prowadził wykłady na temat plakatu na uniwersytecie Harvarda, od 1979 r. do 1985 r. kierował katedrą filmu animowanego na uniwersytecie w Kassel, w latach 1986-1994 był profesorem plakatu i grafiki w Hochschule der Kunste w Berlinie.

Lenica był również jednym z głównych twórców polskiej szkoły plakatu. Początkowo pozostawał pod wpływem realizmu. W okresie poszukiwań formalnych, jak to sam określił, wypracował własny język plastyczny, który charakteryzował się pozbawioną detali prostotą i kapryśnymi, falistymi liniami nawiązującymi do stylu secesyjnego. Był twórcą ponad 200 plakatów, z których jednym z najsłynniejszych jest Wozzeck do opery Albana Berga, wykonany w 1964 roku. Jan Lenica zajmował się także rysunkiem satyrycznym, projektował kostiumy teatralne i ilustrował książki. Swoje prace wystawiał w kraju i za granicą. Otrzymał wiele nagród za twórczość plastyczną, m.in. na Biennale Plakatu w Warszawie i festiwalu filmowym w Karlovych Varach.

Zmarł w Berlinie w 2001 r.

ML
 

Ilustracja: plakat projektu Jana Lenicy do filmu Romana Polańskiego Nóż w wodzie z 1962 r., PIGASUS, CC-BY-NC. 



O ile nie jest to stwierdzone inaczej, wszystkie materiały na stronie są dostępne na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 3.0 Polska. Pewne prawa zastrzeżone na rzecz Muzeum Historii Polski.

Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce prywatności.