Kategorie

Zamek w Gorzanowie

 • Współrzędne: 50.351013, 16.633447

 • Zamek w Gorzanowie - zespół zamkowy z XVI wieku we wsi Gorzanów w województwie dolnośląskim.

  Zamek pierwotny, średniowieczny, położony był na północ od budowli obecnej, zniszczony w czasie wojen husyckich uległ ostatecznej rozbiórce w 1805 roku. Nowy pałac na obecnym miejscu zaczęto wznosić około 1573 roku, a rozbudowano go do obecnych rozmiarów w latach 1653-1657 pod kierunkiem Wawrzyńca Nicelo, a później Andrei Carove. Ponowna przebudowa nastąpiła w 1735 roku, według daty na wieży zamkowej, po 1900 roku zaś nastąpiło odnowienie całości, szczególnie dekoracji fasad zewnętrznych.

  Ten monumentalny kompleks o charakterze rezydencjonalno-obronnym, utrzymany w stylu renesansu południowoniemieckiego, stanowi jeden z najcenniejszych obiektów tego typu w całej Polsce południowo-zachodniej[1]; znacjonalizowany w 1945 r. przez władze polskie, został opuszczony w l. 60 XX wieku i popada w ruinę; w ostatnich latach zawaleniu uległa część dziedzińca południowego.

  Kompleks został założony na planie prostokąta wokół wewnętrznego dziedzińca z odrębną częścią gospodarczą od południa. Skrzydło środkowe, trzykondygnacjowe, jednoosiowe, nakrywa dach siodłowy, wsparty na fryzie arkadowym z lunetami. Fasady pokrywa dekoracja sgraffitowa o motywach geometrycznych i wiciach roślinnych. Ponad gzymsem wznoszą się trzy trójkątne szczyty. Drugie piętro fasady skrzydła głównego od strony dziedzińca zamykają loggie, pochodzące z 1735 roku. Oś środkową akcentuje wysoka wieża z portalem wejściowym i dwustronnymi schodami. Z dawnych, bogatych wnętrz zachowała się jedynie sala balowa z stiukowymi dekoracjami na suficie oraz kilka sal z belkowymi, malowanymi stropami, ponadto częściowo uszkodzone wnętrza sali teatralnej i kaplicy.

  W skład zespołu wchodzi zamek, zabudowania gospodarcze, park, oficyna przy ul. Podzamcze 7/8, ściana kurtynowa południowa, oficyna mieszkalno-gospodarcza, ściana kurtynowa zachodnia, oficyna?browar przy ul. Podzamcze 12 oraz ściana kurtynowa północna.

  źródło: Wikipedia  Współrzędne: 50.351013, 16.633447


  tagi: gorzanow gorzanów gorzanowie