Kategorie

Muzeum Towarzystwa Ziemi Kozielskiej w Kędzierzynie-Koźlu

 • Współrzędne: 50.334400, 18.142004
 • Adres: ul. Józefa Ign. Kraszewskiego 5 B, KĘDZIERZYN-KOŹLE
 • Telefon: 077/482 36 86
 • WWW: http://www.alfsoft.net/tzk/
 • Placówka jest prowadzona przez Towarzystwo Ziemi Kozielskiej. Jego siedzibą jest baszta, będąca pozostałością zespołu zamkowego w Koźlu.

  Zgromadzone eksponaty są prezentowane na następujących stałych wystawach: 

  - Koźle średniowieczne w świetle najnowszych badań archeologicznych. 

  Powstała w wyniku ratowniczych badań wykopaliskowych prowadzonych w mieście przez opolskich archeologów w latach 1990 -1992. Jej scenariusz opracowali Mariusz Krawczyk i Krzysztof Spychała specjaliści z Muzeum Śląska Opolskiego i jest ona depozytem opolskiego muzeum. Uzupełniają ją eksponaty pochodzące z wcześniejszych badań archeologicznych prowadzonych na terenie Ziemi Kozielskiej, wśród których najciekawsze są neolityczne urny i toporki. 

  · Twierdza Kozielska 

  Ekspozycja ukazująca Koźle w XVIII i XIX w. Składają się na nią makieta twierdzy, mapy i plany Koźla z tej epoki i makieta zamku kozielskiego. 

  - Wystawa etnograficzna w podziemiach Baszty. 

  Składają się na nią eksponaty obrazujące kulturę ludową, narzędzia rolnicze, wyposażenie gospodarstwa rolnego i domowego z XIX i XX w. na Ziemi Kozielskiej. Wśród najcenniejszych eksponatów można wymienić: żarna, bogatą kolekcję żelazek sprzed epoki elektryczności, zestaw starych magli, narzędzia rolnicze do zbioru zbóż, kołowrotek, karbidowe lampki górnicze naczynia kuchenne itp. Uzupełniają te zbiory stroje ludowe z naszego regionu i stare mundury, które przechowywane są w magazynku i eksponowane przy okazji różnych tematycznych wystaw czasowych. 

  - Technika XX wieku odchodząca w przeszłość. 

  To zaczątek rozbudowującej się wystawy, na której gromadzone są aparaty i urządzenia z dziedziny telekomunikacji, radiotechniki i elektroniki wycofane już z użycia. 

  Ekspozycję na parterze Baszty uzupełniają sztandary oraz płyty pamiątkowe pochodzące z likwidowanych różnych obiektów na terenie miasta i powiatu, a będące świadectwami historii. Wśród zgromadzonych sztandarów szczególnie cennym eksponatem jest sztandar „Towarzystwa Katolickich Robotników w Starym Koźlu 1908r”, który wystawiony jest w oszklonej gablocie na parterze Baszty. 

  - Kolekcja obrazów, starych mebli i zegarów. 

  Eksponowane są one w pomieszczeniach Baszty od parteru po drugie piętro, a szczególnie w sali na I piętrze. Duża część obrazów pochodzi z plenerów malarskich organizowanych w naszym mieście od wielu lat. Wśród nich znajdują się zestawy prac malarzy, którzy tworzyli w naszym mieście Józefa Szyllera, Mieczysława Czyża i Ryszarda Kowala. Najcenniejszym historycznym zabytkiem jest kopia obrazu „Oblężenie Koźla” z 1807r., którego autorem jest Wilhelm von Kobell. Oryginał znajduje się w muzeum w Monachium. 

  Nie wszystkie zgromadzone zabytki znalazły swoje miejsce na prezentowanych wystawach. Powierzchnia wystawiennicza Baszty stała się już zbyt szczupła w stosunku do posiadanych zbiorów i wiele obrazów, dokumentów, eksponatów etnograficznych i obrazujących dawną technikę stłoczonych jest w magazynach. 

  Dokumenty, stroje ludowe, pamiątki rodzinne z czasów powstań śląskich i plebiscytu, stare zdjęcia i mapy są prezentowane tylko na specjalnych ekspozycjach tematycznych organizowanych jako wystawy czasowe. 

  II piętro Baszty zajmuje salka wystaw czasowych. W ciągu roku organizuje się 3 -4 wystawy o różnorodnej tematyce. 


  źródło: Alfsoft.net/tzk/viewpage.php?page_id=3


  Godziny otwarcia
  Pn. w godz. 11:00 - 12:00
  śr. w godz. 11:00 - 12:00
  (dyżury członkowskie)


  Współrzędne: 50.334400, 18.142004

  POLECAMY TAKŻE: