Categories

Lokacja Szczecina na prawie magdeburskim



Książę Barnim I z rodu Gryfitów, którzy rządzili Pomorzem Zachodnim, jako energiczny i pracowity władca w pełni zasłużył sobie na przydomek Dobry, który nosi w historiografii. Pod jego rządami kwitło całe Pomorze Zachodnie, i to pomimo zniszczeń spowodowanych najazdami duńskimi, brandenburskimi oraz książąt wielkopolskich. Księstwo zawdzięczało pomyślność przede wszystkim wyczuciu władcy w  korzystaniu z nowinek, które niósł przełomowy dla tego obszaru wiek XIII. Przeludnienie na Zachodzie, zwłaszcza w pobliskich księstwach niemieckich, dawało możliwość pozyskania największego bogactwa, na którym zależało władcy - ludzi; ziemi, pełnej lasów i bagien, miał bowiem dostatek.

Jednym z największych osiągnięć Barnima była lokacja wielu miast, w tym także Szczecina, do którego przeniósł swój dwór z wyspy Uznam w roku 1235. Lokacja częściej oznaczała dla miasta przełom w dziedzinie prawnej niż w kwestii samego jego istnienia. Szczecin zamieszkany był od dawna. Wraz z lokacją, czyli nadaniem praw miejskich, miasto wychodziło spod bezpośredniej władzy księcia i otrzymywało przywilej samorządności. Praw miejskich nie pisano od nowa, ale wzorowano je zazwyczaj na już istniejących i uznanych. Szczecin otrzymał prawo opierające się na popularnych ustaleniach niemieckiego Magdeburga.

Samorząd gwarantował mieszczanom bezpieczeństwo - gdy pozostawali pod bezpośrednią władzą urzędników księcia, łatwo mogli paść ofiarą ich chciwości. Stąd też lokowanie miasta zazwyczaj łączyło się z dużym wzrostem jego atrakcyjności, budową nowej, regularnej części i ogólnym rozkwitem. Z tych dobrodziejstw skorzystał także Szczecin.

KM

Ilustracja: widok Szczecina z dzieła Topographia Germaniae, Edition Topographia Electoratus Brandenburgici et Ducatus Pomeraniae z 1642 r., Wikimedia Commons, domena publiczna.



O ile nie jest to stwierdzone inaczej, wszystkie materiały na stronie są dostępne na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 3.0 Polska. Pewne prawa zastrzeżone na rzecz Muzeum Historii Polski.




This site uses cookies. By continuing to browse this site you are agreeing to use of cookies. More information can be found in the Privacy Policy.