Kategorie

Cmentarz żydowski w Chrzanowie

  • Współrzędne: 50.134886, 19.401843







  • Sklep Poszukiwania.pl




    Cmentarz żydowski w Chrzanowie oficjalnie rozpoczął działalność w 1763 roku i składał się z dwóch części - cmentarza małego i cmentarza dużego. Cmentarz mały znajdował się dokładnie w miejscu istnienia dzisiejszej stacji benzynowej, cmentarz duży istnieje do dnia dzisiejszego.

    Na podstawie dokumentów można wnosić, że cmentarz duży okres drugiej wojny światowej przetrwał w miarę dobrze, natomiast najgorszy okres nastąpił do zakończeniu wojny. W piśmie z 1961 r. kierowanym do Ministra Gospodarki Komunalnej przez Kongregację Krakowską Związku Religijnego Wyznania Mojżeszowego czytamy:
     "zarówno budynek przycmentarny, jak i cmentarz stały się przedmiotem brutalnej dewastacji. Zerwano okna, drzwi, papę z dachu itd, co spowodowało niszczenie stropów i innych urządzeń. Na samym zaś cmentarzu zniszczono i powalono większość pomników, mur cmentarny w wielu miejscach rozebrano. (....) Cmentarz (....) stał się siedliskiem różnych mętów społecznych, coraz bardziej go dewastujących".





    Na cmentarzu znajdują się dwa ohele stanowiące cel pielgrzymek Żydów. W pierwszym spoczywa Salomon Buchner syn Mojżesza, wychowanek słynnego Samuela Szmelke z Nikolsburga (Mikulova), od 1796 roku cadyk w Chrzanowie. W drugim ohelu znajdują się szczątki Dawida Halberstama, syna Chaima Halberstama z Nowego Sącza, założyciela dynastii cadyków cadyków Chrzanowie; Józefa Zeewa Halberstama syna Dawida , od 1894 r. cadyka w Chrzanowie; Naftalego Halberstama syna Dawida (zm. w 1927 roku); Mojżesza syna Dawida Halberstama; Józefa Elimelecha Halberstama syna Mojżesza, przewodniczącego sądu rabinackiego w Chrzanowie; Barucha Halberstama syna Mojżesza.
     



    Współrzędne: 50.134886, 19.401843











    POLECAMY TAKŻE: