Kategorie

Nowy poczet władców Polski - Waldemar Świerzy kontra Jan Matejko

Nowy poczet stworzony przez Waldemara Świerzego pokazuje postaci zgodnie z tym, jak je kiedyś postrzegano, przez pryzmat emocji, wprost - z ich zaletami, ale też wadami. Nie jest tajemnicą, że Matejko kilku władców pominął. W nowym poczcie prezentowani są wszyscy. Także ci, którzy w naszej historii nie zapisali się złotymi zgłoskami. Powstało łącznie 49 portretów ludzi z krwi i kości, osobowości. Wystawa będzie dostępna od 14 września w Pałacu Kultury Zagłębia, w holu I piętra, w dni robocze od 8:00 do 20:00 oraz w pozostałe dni podczas wydarzeń odbywających się w PKZ.







Sklep Poszukiwania.pl



Waldemar Świerzy - urodził się 9 września 1931 r. w Katowicach, zmarł 27 listopada 2013 r. w Warszawie. Plakacista, grafik, ilustrator książek, profesor Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu i Warszawie, laureat wielu nagród krajowych i międzynarodowych. Jego prace znajdują się w wielu kolekcjach sztuki w Polsce i zagranicą. Należał do ścisłego grona najwybitniejszych europejskich plakacistów, był jednym z twórców "polskiej szkoły plakatu" z lat 60. i 70. XX wieku. Jest autorem około 2 tys. plakatów, głównie o tematyce kulturalnej (teatralne, filmowe, muzyczne i cyrkowe), ale w jego dorobku nie brakuje prac o wymowie społecznej czy sportowej. Świerzy sportretował ponad 250 znanych postaci. Międzynarodową sławę przyniosły artyście plakaty z portretami muzyków (słynny cykl Wielcy ludzie jazzu). Nowy poczet władców Polski jest ostatnim dziełem prof. Waldemara Świerzego.



PKO Bank Polski został mecenasem pierwszego namalowanego w XXI w. pocztu władców polskich. Pomysłodawcą projektu był Andrzej Pągowski, znakomity grafik i plakacista. Oczywiście Jan Matejko był malarzem, ale akurat "Poczet" jest dziełem rysunkowym a nie malarskim. To 44 czarno-białe, narysowane ołówkiem portrety, przedstawiające postaci władców w bardzo dostojnych pozach. Dopiero po śmierci Matejki, jego uczniowie - Leonard Stroynowski i Zygmunt Papieski - stworzyli drugą wersję pocztu - malowaną, kolorową i z inaczej skadrowanymi postaciami. Właśnie te wersje - namalowane, a więc niematejkowskie - funkcjonują w powszechnej świadomości, mediach czy książkach. Powstał więc swoisty chaos i wystawa ma na celu go uporządkować. Właśnie stąd wziął się cały pomysł - mówi Andrzej Pągowski.

Pierwsza wystawa, na której można było oglądać uwspółcześnione wizerunki władców Polski stworzone przez wybitnego plakacistę i grafika Waldemara Świerzego miała miejsce na Zamku Królewskim w Warszawie w 2015 r. Wystawa była ogromnym sukcesem. Autorzy projektu wspólnie z Narodowym Centrum Kultury przygotowują założenia edukacyjne do tego projektu. Mają również merytoryczne wsparcie Ministerstwa Edukacji Narodowej. Nie chcą, by nowy poczet Świerzego zastąpił ten matejkowski, raczej chcieliby, aby oba funkcjonowały razem i się uzupełniały.

PKO Bank Polski przygotował 50 tablic w formacie 70 cm x 100 cm z wystawą Nowy poczet władców Polski. Waldemar Świerzy kontra Jan Matejko. Reprodukcje są wykonane na wzmocnionym papierze i oprawione w aluminiowe ramy zabezpieczone plastikową wkładką. Każda z 49 plansz przedstawia portret władcy Polski namalowany przez Waldemara Świerzego, a pod nim zamieszczony jest portret tego samego władcy wykonany wg rysunku Jana Matejki wraz z opisami. Pięćdziesiąta plansza zawiera informacje o wystawie - plakat otwierający wystawę.










POLECAMY TAKŻE: