分类

Pałac w Boleścinie



Historia dworu w Boleścinie sięga już XVIII wieku, jak potwierdza opis miejscowości z 1785 roku. Jednakże dzisiejszy niezwykły neorenesansowy pałac, który przyciąga wzrok swoją okazałością, powstał po 1885 roku z fundacji rodziny Haukohl. Murowana konstrukcja z cegły, okryta delikatnym tynkiem, prezentuje się na planie prostokąta z dwiema kondygnacjami i użytkowym poddaszem, zwieńczonym czterospadowym dachem z urokliwymi lukarnami.

Architektoniczne Detale i Unikalne Elementy

Bryła pałacu zachwyca bogactwem detali architektonicznych. Ryzality zwieńczone trójkątnymi szczytami, wykusze, ganek filarowy na elewacji zachodniej oraz imponująca wieża na elewacji południowej, dodają niepowtarzalnego charakteru. Wieża, trzykondygnacyjna i kwadratowa, stanowi prawdziwą dominantę pałacowego krajobrazu. Elewacje zdobią gzymsy między kondygnacjami, gzyms wieńczący oraz boniowanie, szczególnie uwidocznione w przyziemiu i narożach budynku. Okna, malowniczo ułożone, niektóre zamknięte łukiem półkulistym z kluczem, nadają fasadzie wyjątkowy charakter.

Ruiny Folwarku i Zapomniany Park

Na zachód od pałacu rozpościerają się dwa malownicze stawy, a za nimi pozostałości zabudowań folwarcznych, obecnie częściowo popadających w ruinę. Część z nich, jak dawna rządcówka, nadal pełni funkcje mieszkalne. Północnym otoczeniem rezydencji jest zaniedbany park, w którym dominuje drzewostan liściasty, a także znajdują się interesujące okazy drzew iglastych, jak sosny i daglezje zielone.

Od Wojny do Prywatności

Po II wojnie światowej posiadłość Haukohlów przeszła w ręce państwa polskiego. Pałac wraz z folwarkiem został przekazany Państwowemu Gospodarstwu w Trzebnicy, a później przekształcony w Zakład Rolny w Boleścinie. W latach 50. XX wieku rezydencja pełniła rolę internatu żeńskiego, a od lat 60. była wykorzystywana na cele mieszkalne i edukacyjne. Po likwidacji Państwowego Gospodarstwa Rolnego w 1991 roku, pałac znalazł się pod zarządem Urzędu Gminy w Trzebnicy, by w końcu, od 1995 roku, stać się prywatną własnością.

Obecnie pałac otacza ogrodzenie, podziwiać go można jedynie z zewnątrz, z pewnej odległości. Mimo to, z każdym detalem zachowanym na elewacji, Pałac w Boleścinie opowiada historię, czasy świetności i zmian, jakim podlegał przez dziesięciolecia.


 
 


Współrzędne: 51.267453, 17.164938