Zamek w Broniszowie
Przed 1608 rokiem średniowieczny zamek rozbudowano w renesansową rezydencję, której plan uzyskał kształt litery L. Rezydencja miała trzy kondygnacje i była zdobiona dekoracją sgraffitową. Na parterze powstały dwie obszerne sale – jedna nakryta sklepieniem kolebkowym z lunetami ozdobionymi stiukową dekoracją okuciową. Druga – stropem belkowym pokrytym bogatą renesansową dekoracją stiukową (koniec XVI w.), o motywach roślinnej groteski, gwiazd, rozet, anielskich główek i profilowych popiersi. Ubytki w elewacji odsłaniają renesansową dekorację sgraffitową o motywach roślinnych. W ścianie północnej znajduje się wejście główne z kamiennym późnorenesansowym portalem z bogatą dekoracją roślinną i inskrypcją:
ANNO MISSERIMA FORTUNA QUAE INIMICIS CARET 1608
W XIX wieku do renesansowego dworu dobudowano ceglany mur oraz widokową basztę w stylu neogotyckim, dzięki czemu powstał mały wewnętrzny dziedziniec. Dwór otoczono fosą połączoną ze stawem. Od wschodu między lizjerami parku leży łąka spacerowa. W 1839 roku właścicielami pałacu stała się rodzina von Tschamer und Quaritz.
Po 1945 roku władał nim miejscowy PGR.
Od 1986 roku w zamku w Broniszowie odbywają się Ogólnopolskie Warsztaty Fotograficzne. Od 2010 roku zrujnowany pałac stał się własnością prywatną i rozpoczął się jego remont.
źródło: Wikipedia.pl
Współrzędne: 52.263333,15.490278
tagi: broniszowie broniszow