Zamek w Bierutowie
Historia i Architektura
Zamek w Bierutowie, będący pozostałościami warowni książąt wrocławskich, stanowi unikalne dziedzictwo kulturowe. Obiekt, obecnie przeznaczony na mieszkania komunalne, jest integralną częścią zespołu zamkowego, obejmującego wieżę zamkową oraz średniowieczną bramę z kawałkiem murów obronnych. Zamek datowany jest na 1323 rok, a jego rozbudowa miała miejsce w I połowie XVI wieku, gdy stał się rezydencją księcia Henryka II Podiebrada.
Koleje Losu i Przebudowy
W wyniku pożaru w 1603 roku, zamek uległ znacznym zniszczeniom, jednak odbudowano go za panowania księcia Henryka Wacława Podiebrada. Kolejna rozbudowa, dokonana około 1680 roku za panowania księcia Krystiana Ulryka Wirtemberskiego, przyniosła podwyższenie skrzydeł o trzecie piętro, wzniesienie bramy od strony miasta i założenie ogrodów. W XVIII wieku, zaniedbany i użytkowany jako siedziba nadleśnictwa, zamek stopniowo niszczał.
Zamek w XX i XXI wieku
Po 1945 roku, zamek znalazł się pod zarządem nadleśnictwa, a w latach 80. XX wieku część południowego skrzydła przekształcono na mieszkania komunalne. Pomimo planów utworzenia Muzeum Miejskiego w początkach XXI wieku, zamek nadal służy jako przestrzeń mieszkalna.
Architektoniczne Detale
Zachowany fragment skrzydła południowego posiada charakterystyczny ryzalit środkowy, wywodzący się z przebudowy wieży z I połowy XVI wieku. Portal barokowy z około 1680 roku zdobi ryzalit, prezentując kartusz herbowy książąt Wirtembersko-Oleśnickich. Na skrzydle wschodnim, znajduje się renesansowy portal z boniowanym obramieniem.
Przeszłość - Współczesność
Obecnie zamek jest świadkiem historii, a zachowane fragmenty ukazują nie tylko jego dawny blask, lecz także zaniedbanie i zmienne przeznaczenie. W bezpośrednim sąsiedztwie zachował się park z XIX wieku, będący świadectwem dawnych ogrodów zamkowych.
Dziedzictwo Przyrodnicze
Na południe od skrzydła zachował się park o powierzchni około 1,2 ha, pierwotnie założony w XIX wieku. Drzewostan parku obejmuje dęby, grusze, jabłonie, lipę i klon polny.
Bierutów na starych zdjęciach, rycinach i pocztówkach:
Scenographia Vrbium Silesia. Prospecte der Staedte Schlesiens (1737 r.); źródło: Polona.pl
Współrzędne: 51.124298, 17.545310
tagi: Bierutów bierutow bierutowie