Pałac w Żelaźnie
Pałac w Żelaźnie - pałac z XVIII wieku, położony w północnej części Żelazna w województwie dolnośląskim.
Pałac w Żelaźnie został wybudowany w stylu barokowym w latach 1797-98, w miejscu poprzedniego dworu spalonego podczas wojny trzydziestoletniej przez radcę królewskiego Franza Arbogasta Hoffmanna. Następnie W 1808 r. został przejęty przez płk. Alberta von Bibersteina, który poślubił wdowę po Hoffmannie.
W 1835 r. pałac został kupiony przez Hermanna Dietricha Lindheima, właściciela m.in. przędzalni, fabryk i hut na Śląsku i w Czechach. Z jego inicjatywy przekopano przez park pałacowy kanał, który doprowadzał wodę z Białej Lądeckiej do urządzeń przędzalni w pobliskich Krosnowicach.
W 1860 r. pałac został sprzedany przez synów zmarłego Lindheima ich szwagrowi ? Hugonowi von Löbbeckemu, który przejął także fabryki w Krosnowicach i Ołdrzychowicach. W latach 1869-1871 został przebudowany z inicjatywy Hugona von Löbbeckego przez Karla Schmidta. Ponownie powiększano go w 1883 i 1905. Dostawiono wtedy jedno skrzydło, a fasadę ogrodową ozdobiono reprezentacyjnym portykiem z czterema kolumnami podtrzymującymi balkon. Przebudowy dokonano na zlecenie owczesnego właściciela rezydencji ? Siegfrieda von Löbbecke.
Po II wojnie światowej w pałacu mieściła się składnica muzealna, a od 1952 r. dom wczasowy huty Bobrek. Wtedy to, w latach 1970-1978, gmach był remontowany. Obecnie mieści dom wczasowy Centrali Zaopatrzenia Hutnictwa w Katowicach.
Jest to budowla murowana, dwuskrzydłowa z cylindryczną wieżą w narożniku południowo-zachodnim, o układzie dwuipółtraktatowym z wewnętrznym korytarzem, piętrowy z użytkowym poddaszem, nakryty czterospadowymi dachami łamanymi z lukarnami. Elewacje dzielą pary pilastrów stojące na boniowanym parterze. Wejście akcentuje czterokolumnowy portyk z tarasem u góry. W części pomieszczeń na parterze zachowały się sklepienia kolebkowe z lunetami i fragmenty neobarokowych dekoracji sztukatorskich. Przetrwało również założenie parkowo-ogrodowe z czasów budowy pałacu.
W piwnicy znajduje się marmurowa wanna, do której przemieszczenia trzeba byłoby użyć dźwigu. Do tej pory nie wiadomo, w jakim celu ja tam ustawiono.
źródło: Wikipedia
Współrzędne: 50.387890, 16.657260
tagi: żelaźnie zelaznie żelazno zelazno