Kategorie

Kościół w Klępsku

 • Współrzędne: 52.115830, 15.717784

 • Kościół zabytkowy pw. Najświętszej Marii Panny z przełomu XVI/XVII wieku, jeden z najważniejszych zabytków sakralnych w Europie Środkowej,

  Poewangelicki kościółek pochodzący z XIV-XV wieku przebudowany ok. 1581 roku. Konstrukcja tej małej świątyni jest bardzo typowa dla tych ziem, gdzie brakowało kamienia – wapienia czy też piaskowca. Tutaj, na niezbyt bogatych w surowce budowlane ziemiach, w budownictwie – od sakralnego po inwentarskie, masowo stosowano konstrukcję szkieletową zabudowywaną wewnątrz tym, co akurat było pod ręką – od cegły aż po mieszaninę słomy z gliną. W ten sposób powstawały niedrogie ale trwałe budynki.

  Kościół posiada przybudowaną, smukłą, pokrytą gontem drewnianą dzwonnicę. Cechą charakterystyczną kościoła jest bardzo mnogość efektownie wykonanych zdobień. Zwracają uwagę ciekawie potraktowane historie biblijne, opowieści znane ze Starego i Nowego Testamentu od Adama i Ewy "Ofiarowania Abrahama" po "Konanie Chrystusa w Ogrójcu" oraz ewangelistów. W środku – także portrety dobroczyńców kościoła. Malownicze i pięknie zdobione empory, wraz z lożami przeznaczonymi dla Panów na włościach. Skrzyniowy ołtarz – tryptyk – późnogotyckie dzieło nieznanego mistrza śląskiego. W kościele znajdują się tablice epitafijne – renesansowe perełki kamieniarstwa i snycerstwa. Obiekt jest od kilkunastu lat konserwowany; corocznie w Klępsku pojawiają się wybitni polscy konserwatorzy sztuki.


  źródło: Wikipedia  Współrzędne: 52.115830, 15.717784

  tagi: klępsk klepsk klępsku klepsku