Kościół Świętej Trójcy w Krakowie (Bonifratów)
Budowę kościoła rozpoczęto w 1741, przerywając po dwóch latach z powodu kłopotów finansowych. Wznowiono prace budowlane w 1751, a nową świątynię konsekrował biskup Franciszek Potkański, sufragan krakowski w 1758. Po kasacie zakonu przez Austriaków w 1796 kościół zamieniono na magazyn wojskowy. W 1812 na mocy dekretu księcia warszawskiego Fryderyka Augusta kościół przejęli bonifratrzy – zakon, mający swoje klasztory w Polsce od 1609 (przeniesieni tutaj z likwidowanego kościoła św. Urszuli na Starym Mieście).
Kościół, zbudowany w stylu późnego baroku, posiada jedną z najpiękniejszych w Polsce fasad autorstwa Franciszka Placidiego, który przy jej projektowaniu wzorował się na dziełach Francesca Borrominiego.
Na sklepieniu nawy znajduje się iluzjonistyczna polichromia autorstwa Józefa Piltza z Moraw, nawiązująca do historii trynitarzy – Najświętsza Maria Panna w otoczeniu aniołów i scena wykupu więźniów z niewoli przez św. Jana z Mathy, założyciela Zakonu Trynitarzy.
W neobarokowym ołtarzu głównym znajduje się cudami słynąca figura Jezusa, poświęcona przez papieża Klemensa XIII i przekazana trynitarzom do Krakowa. Obecny ołtarz główny w 1940 konsekrował biskup sufragan krakowski Stanisław Rospond.
Ambona późnobarokowa z 3 ćwierci XVIII wieku w zwieńczeniu posiada posążki aniołków.
W 1991 odsłonięto pierwotne malowane ołtarze boczne, spośród malowideł w ołtarzach bocznych wyróżniają się przedstawienia św. Judy Tadeusza i św. Kajetana autorstwa Tadeusza Kuntze.
źródło: Wikipedia
Współrzędne: 50.046989, 19.944051
POLECAMY TAKŻE: