Dwór w Pielach
W XVIII wieku majątek ziemski w Pielach był w posiadaniu wpływowego rodu von der Groeben. Jednak to rodzina von Brandt sprawiła, że Dwór w Pielach stał się prawdziwą perłą architektoniczną. W latach 1800-1945 Dwór był miejscem pełnym życia, funkcjonującym zarówno jako siedziba rodu, jak i centrum gospodarcze o powierzchni 950 ha, obejmujące dwa folwarki i gorzelnię.
Po II wojnie światowej, w Pielach zainicjowano Państwowe Gospodarstwo Rolne, a dwór został zaadaptowany na biura i mieszkania pracownicze. Mimo przemijania czasu, Dwór w Pielach nadal emanuje historią i tradycją.
Opis architektoniczny dworu ukazuje wspaniałość i dbałość o detale. Wybudowany w drugiej połowie XVIII wieku na miejscu starszego obiektu, przypuszczalnie krzyżackiego, dwór prezentuje się okazałym korpusem głównym z ryzalitami i dwoma bocznymi skrzydłami. W połowie XIX wieku dokonano rozbudowy, dodając boczne skrzydła, a w 1905 roku dwór zyskał jeszcze więcej uroku dzięki dobudowie werand i dachów mansardowych.
Po II wojnie światowej dwór przeszedł przemiany, pełniąc funkcję biur i mieszkań pracowniczych. Dzisiaj, choć czas pozostawił swoje ślady, zachowało się skrzydło lewe, a piwnice z prawego skrzydła pozostają świadectwem przeszłości.
Obecnie Dwór w Pielach stoi zaniedbany, otoczony kilkoma okazami drzew pomnikowych w parku, który kiedyś był dumą tej posiadłości. Jego fasada frontowa, herb von Brandtów i werandy odzwierciedlają dawny blask, mimo upływu lat.
Dwór w Pielach, choć trochę zapomniany, nadal kusi swoją historią i architekturą.
Projekt parku w Pielach
Współrzędne: 54.38850294452384, 20.196494493075054