Catégories

Bazylika Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i św. Mikołaja w Bolesławcu


Historia bazyliki w Bolesławcu sięga XIII wieku, gdy na miejscu obecnego kościoła istniała pierwsza świątynia. W wyniku najazdu husytów w 1429 roku i pożaru, kościół uległ zniszczeniu. Budowę nowej świątyni rozpoczęto w 1432 lub 1442 roku na fundamentach poprzedniej. Pierwsza rozbudowa miała miejsce w latach 1482-1492, a kolejna w XVI wieku. Po częściowym zniszczeniu w 1642 roku, kościół został odbudowany w drugiej połowie XVII wieku pod kierunkiem Giulio Simonettiego, a modyfikacje trwały do połowy XVIII wieku.

Architektura i Wnętrze

Bazylika to kamienno-gotycka hala z trójnawowym prezbiterium, zbudowana przez łużycko-saski warsztat budowlany. Elementy wnętrza datują się częściowo z XVI wieku, takie jak Kaplica Krzyża Świętego z 1517 roku i organy z 1579 roku. Po pożarze w 1642 roku, wnętrza otrzymały barokowy wystrój zgodnie z projektem Giulio Simonettiego. Ołtarz główny, rzeźbiony przez Jerzego Leonhardta Webera, ukazuje scenę Wniebowzięcia NMP z postaciami świętych. Szczególne wrażenie robią barokowe ołtarze boczne św. Barbary i św. Katarzyny z XVII wieku.

Zabytkowe Detale

W murze zewnętrznym bazyliki znajdują się liczne XVI- i XVII-wieczne epitafia, w tym m.in. Sigmunda von Bibrana z 1575 roku, udekorowane herbami szlacheckimi. Przy wejściach do kościoła stoją rzeźby świętych przeniesione z różnych miejsc miasta. Ścianę południową zdobi zegar słoneczny z 1907 roku, a na 55-metrowej wieży wznosi się dzwon Panny Marii o wadze 1002 kg.

Bazylika Mniejsza i Renowacja

7 października 2012 roku, kościół został podniesiony do godności bazyliki mniejszej, zaznaczając jego szczególne znaczenie religijne. Od września 2017 roku trwają intensywne prace renowacyjne elewacji, które przywrócą świątyni jej dawny blask. Bazylika Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i św. Mikołaja w Bolesławcu to nie tylko zabytek architektury, ale przede wszystkim miejsce, gdzie wierni od wieków wspólnie świętują i pielgrzymują.






Współrzędne: 51.262317, 15.566216















tagi: Bolesławiec boleslawiec bolesławcu