Categorías

Muzeum Sztygarka w Dąbrowie Górniczej


Pomimo, że Zagłębie Dąbrowskie wraz z przylegającym do niego obszarem Śląska w dalszym ciągu postrzegane jest jako region słabo rozwinięty i mocno zubożały pod względem kulturowym, okazuje się, że gdy bliżej przyjrzymy się instytucjom kultury z tego obszaru, wszystkie tego typu teorie stają się przestarzałe i w większości nie mają odzwierciedlenia w rzeczywistości.

Doskonałym tego przykładem jest Muzeum Miejskie „Sztygarka” wraz z jego atrakcją, udostępnioną dla zwiedzających z początkiem roku 2010 - Kopalnią Ćwiczebną.
Muzeum prowadzi szeroko zakrojoną działalność wystawienniczo – edukacyjno – naukową, skupioną na kontynuowaniu wielu projektów, realizowanych przez cztery działy.

Dział Historii skoncentrowany jest przede wszystkim na pozyskiwaniu tzw. pamiątek przeszłości, tj. wszelkiego rodzaju dokumentów, fotografii i archiwaliów związanych
z życiem mieszkańców Dąbrowy Górniczej. Na obecną chwilę jego zbiory liczą ponad 8 tysięcy eksponatów.

Najnowszą ekspozycją działu, otwartą 22 czerwca 2013 roku, jest Park Militarno-Historyczny „Reduta”, w którym gromadzone są elementy uzbrojenia począwszy od połowy XX wieku. Posiadamy na chwilę obecną sprawny technicznie czołg T34 oraz inne eksponaty, takie jak: czołg pływający PT76, czołg średni T55, transporter SKOT, transporter pływający „Topas” oraz armaty ZIS-2,  ZIS-3 i haubicę 122 mm. Ponadto, w Parku Militarno-Historycznym, w oparciu o 3 egzemplarze oryginalnych tzw. kochbunkrów z 1944 roku, zaaranżowaliśmy fragment niemieckiej linii obronnej B2-Stellung. Od sześciu lat, corocznie w czerwcu organizujemy Festyny Muzealne podczas trwania których odbywają się zloty pojazdów militarnych.  

Dział Przyrody i Techniki to z kolei najstarszy dział naszego Muzeum. To właśnie zbiory mineralogiczno – geologiczne dały początek ścieżce muzealnej w mieście ponad 100 lat temu. Aktualny stan zbiorów tego działu to 4 tysiące muzealiów. Wśród nich znajdziemy wiele okazów niepowtarzalnych skamielin, jak i drugą co do wielości w Polsce kolekcję szczątków kostnych mamuta włochatego.

 Dział Archeologii, skupiający swe wysiłki głównie na badaniu stanowisk przemysłowych z okresu średniowiecza (Dąbrowa Górnicza – Łosień, Sosnowiec – Zagórze), z każdym nowym sezonem badawczym potwierdza założone teorie. Okazuje się, że Zagłębie Dąbrowskie nie tylko od XVIII wieku było wyśmienicie prosperującym obszarem górniczo - hutniczym, ale już na przełomie XI/XII wieku mogło się poszczycić znajomością odpowiednich technik wytopu oraz pozyskiwania ołowiu i srebra. Dodatkowo, odkryty w Dąbrowie Górniczej - Łośniu skarb, ponad tysiąca srebrnych denarów z czasów panowania Władysława Wygnańca, potwierdza fakt celowości badań archeologicznych na tym obszarze.

 Z kolei Dział Etnograficzno – Podróżniczy, ze szczególnym uwzględnieniem tzw. etnografii lokalnej, stara się odtwarzać przeszłość kulturową Dąbrowy Górniczej wraz z jej dzielnicami. Etnograficzne Badania Terenowe kontynuowane od kilku lat, kolekcja wielu cennych eksponatów, w tym strojów ludowych (najstarszy pozyskany z Okradzionowa, datowany na rok 1920) oraz bardzo dobrze i chętnie współpracujący mieszkańcy Dąbrowy Górniczej, dodatkowo czynią pracę w dziale wartościową i niepowtarzalną. Natomiast, w ramach tzw. podróży, realizowane są wyprawy w najdalsze zakątki ziemi (Papua-Nowa Gwinea, Madagaskar, Ameryka Południowa czy Indie) oraz przywożone liczne artefakty. Dzięki temu, zwiedzający będą mogli poznawać barwny i tajemniczy świat poznawanych kultur pozaeuropejskich. 
Szczególną atrakcją Muzeum jest Kopalnia Ćwiczebna. Zlokalizowane na trzech poziomach wyrobiska, w których przez wiele lat odbywali zajęcia uczniowie osławionej Szkoły „Sztygarki”, dziś stały się nie lada atrakcją dla młodzieży szkolnej i nie tylko. Zwiedzający, poza fascynującą przechadzką kopalnianymi korytarzami, mogą zobaczyć prezentowane maszyny i urządzenia służące do urabiania i transportu węgla (m.in.: kombajn węglowy, przenośniki czy wozy kopalniane). Warto dodać, iż początki Kopalni sięgają roku 1927.

Muzeum Miejskie „Sztygarka”, dzięki wielu niepowtarzalnym, często autorskim stałym i czasowym wystawom, dzięki naukowym konferencjom o charakterze ogólnopolskim, dzięki wydawanym publikacjom o lokalnej tematyce oraz dużej liczbie przyjaciół i osób przychylnych instytucji, jest placówką jak najbardziej nowoczesną i odpowiadającą na potrzeby współczesnego człowieka. Każdy, wypowiadający się na temat niskiego poziomu kulturalnego zagłębiowskiego regionu, powinien zacząć poznawać na nowo jego obszar, rozpoczynając właśnie od tej dąbrowskiej muzealnej placówki.



Współrzędne: 50°19′06,6000″N 19°11′01,4280″E

Adres: Dąbrowa Górnicza, Legionów Polskich 69

Zakup biletów w siedzibie Muzeum ul.Legionów Polskich 69 41-300 Dąbrowa Górnicza.

Telefon: 32 726 41 85

Ceny biletów
  Normalny Ulgowy
Gmach muzeum 5zł 2,5zł
Kopalnia Ćwiczebna: 8zł 5zł
Bilety łączone: muzeum i kopalnia
  10zł 7zł


Ostatnie wejście do obiektów możliwe jest na godzinę przed ich zamknięciem.

Kopalnia Ćwiczebna godziny wejść:
wtorek 10.00, 11.00,
12.00, 13.00
czwartek 13.00, 14.00,
15.00, 16.00,
17.00, 18.00
sobota 9.00, 10.00,
11.00, 12.00,
13.00, 14.00









zdjęcia i tekst: Muzeum Sztygarka w Dąbrowie Górniczej







ZABYTKI JURY KRAKOWSKO-CZĘSTOCHOWSKIEJ