Kategorie

Cmentarz żydowski w Wodzisławiu


Cmentarz żydowski w Wodzisławiu założono w 1692 roku.

Podczas drugiej wojny światowej na cmentarzu Niemcy dokonywali egzekucji osób pochodzenia żydowskiego. Nekropolia została zniszczona podczas budowy drogi Warszawa-Kraków. Przez jej środek przeprowadzono szosę.

W 1988 r. cmentarzem dzięki staraniom ówczesnego ministra kultury prof. Aleksandra Krawczuka, zainteresowała się Fundacja Rodziny Nissenbaumów. Po zbadaniu stanu wodzisławskiego kirkutu, Fundacja wystąpiła we wrześniu 1988 r. o zezwolenie na ogrodzenie jego resztek. Początkowo miejscowe władze odmówiły. Jednak do zabezpieczenia terenu doszło w grudniu 1988 r. Wykonano wtedy ogrodzenie, jednocześnie zaczęto projektować pomnik.

Dzisiaj na terenie cmentarza znajduje się obelisk ku czci ofiar Zagłady, wzniesiony dzięki inicjatywie Fundacji Nissenbaumów. Poświęcony jest pamięci 3700 Żydów – mieszkańców Wodzisławia, zamordowanych przez hitlerowców w latach II wojny światowej. Część z nich wywieziono z Wodzisławia do obozów zagłady, niektórych rozstrzelano w miasteczku, a ponad 300 osób zamordowano na cmentarzu.





Współrzędne: 50.514236, 20.195965