Kategorie

Cmentarz żydowski w Krościenku nad Dunajcem

  • Współrzędne: 49.446715, 20.422665







  • Sklep Poszukiwania.pl



    Nie jest wiadomo, kiedy dokładnie został założony (przypuszczalnie w XIX w.).

    W czasie II wojny światowej w masowym grobie na cmentarzu pochowano 130 ofiar masowych egzekucji z Krościenka, Szczawnicy i Ochotnicy dokonanych przez Niemców w kwietniu i czerwcu 1942 roku.

    Przez kilkadziesiąt lat po wojnie cmentarz był zaniedbany i zapomniany. W 2018 roku dzięki inicjatywie i zaangażowaniu Dariusza Popieli oraz wsparciu finansowemu Fundacji Rodziny Nissenbaumów, Stowarzyszenia Żydowski Instytut Historyczny w Polsce oraz crowdfundingowi przywrócono pamięć o tym miejscu. Wykonano pomnik poświęcony tragedii tutejszej społeczności żydowskiej, zidentyfikowano i zabezpieczono masowe groby, ustawiono tablice informacyjno-edukacyjne. Cmentarz został ogrodzony.

    Wskutek dewastacji z czasów II wojny światowej (hitlerowcy z części macew zrobili podłogę w magazynie płodów rolnych) w pozostałej części cmentarza do naszych czasów zachowały się jedynie:

    • jedna leżąca w trawie macewa z inskrypcjami w języku polskim i hebrajskim
    • fragment płyty z napisem „1928”.
    Na terenie cmentarza znajduje się okazały i nie zniszczony, bazaltowy grobowiec Leopolda Krumholza, z napisami jedynie w języku hebrajskim. Jest to nagrobek bogatego kupca ze Szczawnicy, który wystawił jego syn.


    Źródło: Wikipedia








    Współrzędne: 49.446715, 20.422665