Категории

Franciszek Starowieyski


Franciszek Starowieyski był artystą zajmującym się rysunkiem, grafiką, malarstwem i scenografią. W latach 1949-1952 studiował malarstwo na krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, potem przeniósł się na ASP w Warszawie, gdzie uzyskał dyplom w 1955 r. Ogromny wpływ na jego prace miała sztuka baroku, którą zajmował się również jako kolekcjoner.








W  twórczości Starowieyskiego widoczne są inspiracje sztuką XVII wieku - zarówno tematyczne (fascynacja kobiecym ciałem, tematyką śmierci i przemijania), jak i formalne (upodobanie do kaligrafii, charakterystyczny światłocień i modelunek). Jednocześnie artysta sięgał do stylistyki surrealizmu, wtłaczając w swoje płótna fantastyczne i groteskowe postaci. Dzięki temu jego obrazy zyskują charakterystyczną metaforykę. Efekt jest pogłębiony przez wykorzystanie olbrzymich rozmiarów płócien - największa narysowana przez niego kompozycja to Pielgrzymka do świętego półkonia z 1986 r. o rozmarach 24 x 4m.

Olbrzymią popularnością cieszyły się plakaty teatralne i filmowe Starowieyskiego, powstające od połowy lat pięćdziesiątych. Stworzył on plakaty m.in. do: Końca Europy Wiśniewskiego, Tańca śmierci Strindberga, Ślubu Gombrowicza i Zdziczenia obyczajów pośmiertnych Leśmiana. Starowieyski był też autorem koncepcji Teatru Rysowania - spektaklu, podczas którego publiczność ma możliwość oglądać artystę w trakcie tworzenia. Pierwsze takie wystąpienie odbyło się w 1980 r.

Starowieyski był honorowany licznymi nagrodami, m.in. nagrodą Ministra Kultury w 2004 r. Swoje prace wystawiał w galeriach i muzeach na całym świecie. Był pierwszym artystą polskim, który miał indywidualną wystawę w  nowojorskim Muzeum Sztuki Współczesnej - odbyła się ona w 1985 r.
 
Artysta zmarł 23 lutego 2009 r. w Warszawie.
 
ML

Fotografia: artysta plastyk Franciszek Starowieyski w ręczniku na głowie podczas gry w karty na terenie basenów Legii, lata 50/60, Narodowe Archiwum Cyfrowe, CC-BY-NC.




O ile nie jest to stwierdzone inaczej, wszystkie materiały na stronie są dostępne na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 3.0 Polska. Pewne prawa zastrzeżone na rzecz Muzeum Historii Polski.

Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce prywatności.