Odkrywcy skarbów. Archeologia Górnego Śląska - wystawa

Na wystawie znajdą się fotografie, oryginalna dokumentacja badań sprzed kilkudziesięciu lat, przedwojenne wydawnictwa archeologiczne. W ten sposób oglądający ekspozycję mają się dowiedzieć, czym w istocie jest archeologia, jakie są kulisy wielkich odkryć i kto ich dokonał.
„Wystawa otworzy przed zwiedzającymi podwoje świata górnośląskiej archeologii – ukaże jej dzieje od pionierskich czasów aż do chwili obecnej, pozwoli zapoznać się z metodami badawczymi, sprzętem czy sposobami konserwacji zabytków” – zapowiadają w zaproszeniu muzealnicy.
Typowa wystawa archeologiczna eksponuje zabytki. Tym razem głównym bohaterem stanie się ich odkrywca – naukowiec, uczestnik badań, pasjonat archeologii, odkrywca skarbów. Muzealnicy proponują spojrzenie na archeologię „od kuchni”. Zaprezentują pracę badaczy najstarszej historii człowieka, którą porównują do dociekań detektywów penetrujących teren, chcących poznać prawdę o tym, co minęło. Archeolodzy stosują przy tym wiele technik i narzędzi – począwszy od łopaty i szpachelki, na magnetometrii i georadarach skończywszy.
Wernisaż wystawy odbędzie się w środę, 29 kwietnia o godz. 17.00 w gmachu Muzeum Górnośląskiego przy ul. W. Korfantego 34. Ekspozycja czynna będzie do 27 września. Kuratorem ekspozycji jest Dorota Podyma.
PAP - Nauka w Polsce
Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl