Categorias

16 lutego 1961 - Powrót kolekcji arrasów na Wawel


Wawelskie arrasy, przeznaczone do dekoracji wnętrz królewskiego zamku, zaczęli sprowadzać z Antwerpii i Brugii już Zygmunt I i królowa Bona. Trzon kolekcji stanowią jednak tapiserie, które w latach 1550-1565 zamówił w brukselskich warsztatach Zygmunt August. W swoim testamencie pochodzącym z 1571 r. zapisał je skarbowi Rzeczypospolitej, po jego śmierci pieczę nad arrasami sprawować miał sejm. Kolekcja została znacznie uszczuplona po potopie szwedzkim, a w 1795 r. w całości przewieziona do Rosji. Tapiserie wróciły na Wawel po roku 1921, na mocy traktatu ryskiego. W 1939 arrasy znów opuściły Wawel - w obawie przed Niemcami wywieziono je do Kanady, skąd wróciły w 1961 r.
 







Obecna kolekcja składa się z serii tapiserii przedstawiających sceny biblijne, zaczerpnięte z Księgi Rodzaju, motywy krajobrazowe, zwierzęce, groteskowe, herby Polski i Litwy oraz monogramy Zygmunta Augusta.

Serię biblijną najprawdopodobniej zaprojektował flamandzki artysta Michael Coxien. Do tego zespołu tapiserii zaliczają się m.in. te z przedstawieniami historii Noego i budowy wieży Babel. Ukazane w nich postaci odznaczają się monumentalnością, anatomiczną dokładnością oraz drobiazgowym udrapowaniem szat. Tkaniny z motywami zwierzęco-krajobrazowymi, tzw. werdiury, przedstawiają fantastyczne bądź rzeczywiste zwierzęta na tle perspektywicznie ukazanego pejzażu. Do tej serii zaliczają się np. Czapla-bąk i Wydra z rybą w pysku, czaple, łabędzie i fantastyczne gady. Seria arrasów z herbami Polski i Litwy oraz monogramem Zygmunta Augusta jest serią ornamentalną, w której główną rolę gra motyw groteski w redakcji flamandzkiej. Tapiserie te odznaczają się interesującą wymową ideową - obrazują gloryfikację władzy i królewskiej potęgi, co widać najlepiej w Grotesce z monogramem króla Zygmunta Augusta i globusem.

Zbiór arrasów liczył ich ponad 350, do dziś zachowały się 142. Są one obecnie eksponowane w salach Zamku na Wawelu.

ML

Fotografia: arras wawelski z 1550 r. Szczęśliwość Rajska. Seria Dzieje Pierwszych Rodziców, Wikimedia Commons, domena publiczna.


O ile nie jest to stwierdzone inaczej, wszystkie materiały na stronie są dostępne na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 3.0 Polska. Pewne prawa zastrzeżone na rzecz Muzeum Historii Polski.

Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce prywatności.