Categorías

18 maja botanicy przedstawią fascynujący świat roślin

Wycieczka terenowa po Ojcowskim Parku Narodowym, spacery z przewodnikiem po Ogrodzie Botanicznym UAM, warsztaty izolowania DNA z owoców m.in. z takich atrakcji będą mogli skorzystać uczestnicy polskiej edycji akcji "Fascynujący Świat Roślin". Odbędzie się ona w wielu polskich miastach. Kumulacja akcji w czwartek 18 maja.







W czwartek 18 maja nastąpi kulminacyjny moment czwartej edycji międzynarodowej akcji: "Fascynujący Świat Roślin". Udział w niej biorą już ponad 33 kraje na całym świecie. Przyłączyły się do niej także polskie instytucje naukowe, uniwersytety, ogrody botaniczne i dendrologiczne, Parki Narodowe, a także wiele jednostek Lasów Państwowych. Otworzą one swoje drzwi dla wszystkich miłośników roślin, organizując prezentacje, pokazy, konkursy, warsztaty, wycieczki terenowe, promujące wiedzę o roślinach oraz ich ochronie.

 

"Celem akcji jest zaprezentowanie pracy osób zafascynowanych światem roślin, a także przekazanie przesłania, że wiedza o roślinach jest niezmiernie ważna dla rozwoju rolnictwa, w tym zrównoważonego wytwarzania żywności oraz ogrodnictwa i wielofunkcyjnego leśnictwa" - informuje w przesłanym PAP komunikacie prasowym koordynatorka tegorocznej akcji prof. Magdalena Arasimowicz-Jelonek z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu.

 

Wśród wydarzeń, w których będzie można wziąć udział znajdzie się m.in. wycieczka terenowa po Ojcowskim Parku Narodowym, podczas której będzie można podziwiać najbardziej charakterystyczne zbiorowiska roślinne Ojcowa.

 

Z kolei w Poznaniu będzie można udać się na spacery z przewodnikiem po Ogrodzie Botanicznym UAM, które będą okazją do: zapoznania się z przykładami zieleni ze wszystkich kontynentów, światem roślin wodnych i bagiennych oraz do obejrzenia najbardziej interesujących roślin w zbiorach Ogrodu. Podczas warsztatów zorganizowanych przez poznański Instytut Genetyki Roślin PAN uczestnicy będą mogli przeprowadzić różne eksperymenty, np.: wyizolować DNA z owoców, czy nauczyć się wykonywać podstawowe zabiegi w hodowli roślinnych kultur in vitro.

 

W Warszawie natomiast naukowcy z Wydziału Biologii UW pokażą m.in. jak poruszają się rośliny i w jaki sposób owady funkcjonują w mieście. W Krakowie, na warsztatach zorganizowanych przez naukowców z Uniwersytetu Jagiellońskiego, będzie można dowiedzieć się o blisko 9 tys. barwników, które znajdują się w roślinach. Będzie można też wyizolować część z tych związków i sprawić, że będą one zmieniać kolory albo znikać. Z kolei pomiędzy budynkami Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, przy placu Grunwaldzkim, na dwa tygodnie zostanie wzniesiony ogród.

 

"Rośliny są wyjątkowymi organizmami. Wykorzystując jedynie energię światła słonecznego, dwutlenek węgla oraz wodę rośliny mogą produkować cukry. Ta zdolność do syntezy własnych substancji pokarmowych pozwoliła roślinom z powodzeniem skolonizować Ziemię, a także zaadoptować się i rozpowszechnić w niemal każdym zakątku naszej planety" - czytamy w przesłanym PAP komunikacie.

 

Biolodzy szacują, że na świecie istnieje ok. 250 tys. gatunków roślin. W konsekwencji są one głównymi producentami biomasy: dostarczają żywność dla ludzi i zwierząt, jak również różnego rodzaju produkty pochodzenia roślinnego takie jak, papier, drewno, farmaceutyki, odczynniki chemiczne czy energię.

 

Choć kulminacyjnym dniem akcji jest 18 maja, część instytucji planuje również organizacją wydarzeń w innych dniach, aż do 1 czerwca włącznie. Uniwersytet Jagielloński organizuje akcję Fascynującego Dnia Roślin w dniach 18-20.05, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu w dniu 18.05, Zespół Szkół w Przecławiu w dniach 14 i 18.05, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu w dniu 19.05, z kolei Nadleśnictwo Syców zaprasza 21.05,a Ojcowski Park Narodowy 27.05.

 

Aktualne informacje na temat organizowanych imprez można znaleźć na polskiej stronie akcji pod adresem: www.plantday.com.pl

 

Akcja objęta jest patronatem Europejskiej Organizacja Nauk o Roślinach (EPSO) w Brukseli. Pierwsze trzy edycje imprezy odbyły się w latach 2012, 2013 i 2015. Wzięło w nich udział ponad 590 instytucji z 56 krajów, które zorganizowały łącznie 965 wydarzeń.

 

PAP - Nauka w Polsce

 Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl

foto: Piotr Matlak, Freeimages.com