Pruszkowskie muzeum zaprasza na zajęcia związane z 1050-leciem chrztu

Muzealnicy przygotowali zajęcia w związku z trwającymi w 2016 roku obchodami 1050 rocznicy chrztu Polski. Spotkania przybliżą procesy leżące u źródeł Państwa Piastowskiego, jak również zagadnienia związane z realiami życia codziennego jego mieszkańców.
„Uczniowie dowiedzą się, jaki jest nasz rodowód i kim byli Słowianie. Poznają plemiona słowiańskie na ziemiach polskich, ich strukturę i organizację plemienną, w tym legendarne początki państwa Piastów oraz miejsce, formę i znaczenie chrztu Mieszka I w rozwoju cywilizacyjnym” – czytamy w zaproszeniu.
Propozycja skierowana jest do uczniów klas IV-VI szkoły podstawowej, gimnazjum oraz szkół ponadgimnazjalnych. Istnieje możliwość zorganizowania lekcji dla grup rodzinnych i nieformalnych – informują muzealnicy. Lekcje prowadzone będą w formie wykładu oraz pogadanki z wykorzystaniem prezentacji multimedialnej, rekonstrukcji zabytków, map, kart zadań oraz dioram. Program zajęć jest rozszerzeniem podstawy programowej nauczania ogólnego MEN.
Zajęcia pomogą też uczniom w odpowiedzi na pytania: czy mity i legendy mogą być źródłem historycznym? Skąd historycy czerpią informacje o piastowskich władcach? Dlaczego Mieszko I jest uważany za pierwszego historycznego władcę Polski?
Zajęcia wprowadzą również w zagadnienie wierzeń i obrzędów poprzedzających chrześcijaństwo, kiedy w czasach słowiańskich czczono wielu bogów, siły natury, a także duchy przodków. Pozostałości ówczesnych różnorodnych obrzędów można do dziś wyśledzić w kulturze ludowej – również tego typu ciekawostki pozna młodzież w czasie spotkań. Jednak głównymi bohaterami lekcji – jak zapowiadają muzealnicy – będą rzemieślnicy i urzędnicy Mieszka I, zamieszkujący stołeczne grody. Nie zabraknie też tematyki militarnej. „W czasie lekcji będzie się można dowiedzieć kto mógł zostać wojem, jakie było jego uzbrojenie i wyposażenie, a także zgłębić tajniki ówczesnej taktyki wojennej” – zapowiadają organizatorzy.
Zajęcia prowadzi Małgorzata Krasna-Korycińska, archeolog-mediewista, historyk kulinariów i muzealnik. Prowadząca jest autorką licznych artykułów popularnonaukowych związanych z wczesnym średniowieczem oraz rekonstrukcjami historycznymi.
Odpłatne lekcje prowadzone będą we wtorki i środy, od godziny 9:00 do 14:00. Rezerwacji terminu należy dokonać telefonicznie bądź osobiście w muzeum, w dziale Edukacji i Popularyzacji.
PAP – Nauka w Polsce
Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl